Värdshuset Jamaica handlar om Mary, som blir föräldralös och flyttar hem till sin moster Patience. Året är 1814. Tyvärr är moster gift med en fruktansvärt brutal man, Joss, som äger värdshuset Jamaica dit ingen rättskaffens person beger sig. Oftast är det tyst och dystert, men då och då kommer tjuvar, smugglare och allsköns pack dit för att supa loss. Gradvis börjar Mary förstå vidden av sin morbrors brottslighet och att han även är en vrakplundrare och mördare. Hon dras till morbroderns bror Jem och blir bekant med en udda präst (som också är albino).
Jag gillar det här jättemycket. Om man jämför med Rosen på Tistelön av Emilie Flygare-Carlén som också utspelar sig i ett kustlandskap och har samma smuggel- & mordtema, med ett gäng skurkar och en ung kvinnlig släkting som förfäras, så är det mycket bättre fart på du Mauriers hjältinna. och det faller jag förstås för.
Värdshuset Jamaica av Daphne du Maurier
augusti 18, 2009 av snowflake
Tack för tips om en för mig oläst författare. Vem var hon?
On Word Arts
Den här arikeln är oerhört intressant:
http://www.dailymail.co.uk/femail/article-454277/Daphnes-terrible-secret.html
Hon växte upp i en brittisk författar/skådespelar-familj, och skriver i en lättsammare stil med mycket äventyr och driftiga hjältinnor. Rebecca och Fåglarna blev film av Alfred Hitchcock. Hon sålde massor. Hennes farfar skapade karaktären Svengali, den onde hypnotisören.
Jo, och så var hon kusin med barnen som inspirerade J M Barrie som skrev Peter Pan.
Jaså, minsann. Kusin till Peter Pan-barnen. Vad spännande fakta det finns att notera i världen 😉
Intressant med kopplingen till Flygare-Carlén. Jag har alltid kopplat samman boken med Skattkammarön, men även där skiljer sig ju historierna minst sagt en del.
Vilket förskräcklig omslag förresten 😀
Åh visst är den bra, en av mina favoriter genom tiderna. Tycker att hon är en mkt underskattad författare. Här är mina tankar om boken:
http://hyllan.blogg.se/2009/july/vardshuset-jamaica-daphne-du-maurier.html
Håller med Vixxtoria att det var ett gräsligt omslag på din utgåva förresten… 🙂
Jag måste förresten tillägga att min första erfarenhet av boken var som följetong i Hemmets Journal (eller någon liknande veckotidning). Den var mycket suggestivt illustrerad, vill jag minnas.
Har den gjorts som tv-serie? Såg en för många år sedan som hette Jamaica Inn, det måste väl vara samma? Värt att kolla upp boken ändå kanske.
O: En från 1939
http://www.imdb.com/title/tt0031505/
Och en från 1983 (med Jane Seymour)
http://www.imdb.com/title/tt0089363/
Det omslag som Lotta har på sin bok (följ länk ovan i hennes inlägg) visar bilder ur den senare (eller så kan du klicka på min länk ovan).
Mysko, jag var tvungen att godkänna din kommentar, därav mitt svar helt i onödan.
Omslaget är väl snyggt? Klassisk 70-tal remake. 🙂
Tv-serie vet jag inte, men film av Hitchcock blev det 1939. Dramatiskt värre i detta klipp:
och fortsätter
Nu vet jag, eftersom jag läst Lottas inlägg som hon länkar till. Det var tv-serie med Jane Seymor.
Synd om dig, som fick jobba lite extra. Men en sökning på youtube ger å andra sidan finare filmlänkar 😉
Internet är väldigt mystiskt ibland. Igår kväll kom jag inte in på min egen blogg, för den påstod att jag spammade den. Jag var tvungen att tömma webbläsarens cacheminne och historik, och sedan starta om datorn för att få det att funka. Jag är visst ovälkommen lite överallt (och jag har för mig att jag förutspådde att jag skulle bli portad från vissa bloggar nån gång i förra veckan, men jag trodde nog inte att din hörde till dem).
Vixx
Jag undrar om det kan ha haft med länkarna att göra. Ibland gillar min blogg inte länkar. Fast då brukar kommentarerna fastna i spamfiltret, och det gjorde inte du. Du fastnade där sprillans nya kommentatorer fastnar, det vill säga att jag vill godkänna den första innan det blir fritt fram. Om du skrev från en nya adress är det som det ska, men om du skrev från samma är det skumt.