Jag tror att det var Röksvamp som var min första Fay Weldon. Den var ruskigt spännande och jag blev helt uppslukad. och förälskad. Nu minns jag ingenting av den, mer än nån sorts känsla av att det var häxerier eller i alla fall något mystiskt som pågick.
Nästa blev Praxis. Från den minns jag hur Praxis säljer sex under det mer lättillgängliga namnet Patricia eller nåt sånt, och vid ett gruvligt tillfälle inser att hon legat med sin egen far. Och lite mer minns jag också.
Sen läste jag och älskade dem alla: En hon-djävuls liv och lustar, Presidentens son, Brev till Alice, Marjorie, Grace och jag, Shrapnel-akademien, På kvinnors nivå, Landets hjärta, Levnadsregler, Kärlekens lust och vånda, Rebecca West, Avbilder. De flesta köpte jag inbundna, vilket var en ganska stor uppoffring eftersom jag hade väldigt lite pengar.
Men sen tog det slut mellan Fay och mig. Jag minns inte riktigt varför. Kanske var jag mätt, kanske hade jag bara inte tid. Kanske blev det svårare att få tag i hennes böcker? Eller så blev de för lika, och lite för lättuggade. Och så var det ju den där grejen med att hon sålde sig till en juvelerarfirma, och skrev en hel bok med oblyg textreklam.
Sen för ett par, tre år sen fick jag syn på Fay Weldons självbiografi Auto da Fay i en boklåda i stan. Jag tänkte köpa den, men gjorde det inte, och sen var den borta. Skit också. Men nu finns den på svenska och jag ser verkligen fram emot att läsa den!
På bilden syns även en av Weldons allra bästa, Brev till Alice, som är en rad brev till en 18-åring som tycker det är töntigt och tråkigt att tvingas läsa Jane Austen. Breven förmedlar en sådan kärlek till litteraturen, det är ren njutning att läsa.
Och jag är också väldigt tacksam mot Fay Weldon för hennes bok om Rebecca West. Utan den hade jag kanske aldrig upptäckt West, och därmed gått miste om Världens bästa nästan självbiografi. (Som börjar med Källan flödar. Brukar finnas på antikvariat och sånt då och då.)
Nina Lekander gillade också Praxis och hoppas på en revival för Weldon.
——————————–
Läs även andra bloggares åsikter om Fay Weldon, Auto da Fay, Rebecca West, Röksvamp, Praxis, Brev till Alice
Fay Weldon i mitt hjärta
april 8, 2011 av snowflake
Jag läste också många Fay Weldon-böcker för ganska länge sedan nu- precis som du tappade jag intresset och jag kommer inte ihåg vad det var som gjorde det- men visst var hon bra. Minns att ”hondjävulen” gick som serie/film? på TV. Väldigt roligt om det blir en renässans för Weldon och hennes själviografi ska jag läsa så småningom. Det fanns nästan alltid något lite obehagligt spännande i böckerna….
Hondjävulen blev film med Roseanne Barr och Meryl Streep. Minst en annan bok blev tv-serie också, den handlade om en fattig kvinna med flera barn, och en rik kvinna med två barn. Den rika blir dumpad av sin man och kan inte försörja sig. Hon flyttar in hos den fattiga, och så äter de en massa linser.
Röksvamp var den första bok som jag skrev anteckningar i marginalen på. Den blev en brytpunkt och jag var helt tagen av den och skrev med bläck alla saker jag höll med om. Jag har boken på landet, men det var länge sen jag bläddrade i den nu. Jag ser att den kom ut 1982, men jag har en kartonnage-variant, sådana de tryckte upp i samband med bokreorna!
Vad fint. 🙂 Jag minns den också som omvälvande, men inte hur. bara att den var så himla bra. Spara den!
Jag lyssnade på hondjävulen som engels ljudbok och älskade den. Sedan läste jag röksvamp som jag också älskade. Men vid Shrapnel-akademien tog det slut för den gillade jag inte alls och det har inte blivit av att läsa fler.
Jag har två stående i bokhyllan, Kärlekens lust och vånda och Avbilder, så jag kanske borde ge henne en chans till. Är det annars någon särskild du kan rekommendera?
Nu när du säger det så kan det ha varit vid Shrapnel-akademien jag gjorde slut också. Den var nog inte så bra. Visst var det massor av folk på ett hotell?
Avbilder minns jag som rolig, fyra kloner, varav en blev lite skadad och är kortare än de andra, upptäcker varandra och börjar ta reda på varför. Weldon var ju väldigt mycket i tiden, och den skrevs förmodligen när fåret Dolly var på tapeten.
Så många böcker du har läst av Fay Weldon, och så lockande du beskriver dem! Jag har läst någon av dem, Levnadsregler eller kanske Kärlekens lust och vånda. Ännu en bok som man inte kunde placera riktigt, och riktigt intressant. Oläst i bokhyllan har jag Chalcot Crescent som jag köpte på impuls härom månaden. Efter vad du berättat kommer den att hamna högre i högen som skall läsas.
Är Chalcot Crescent en av de senare? Den har jag inte läst. Men om Weldon är sig lik, så går det väldigt fort att läsa hennes böcker.
Chalcot Crescent är från 2009 och låg i reabacken.
Bra om den går snabbt att läsa!
Det går nästan FÖR snabbt ibland, som att man bara flyter igenom även allvarliga saker. Läser i självbiografin att hon fått kritik för det redan i skolan (för korta uppsatser, för korta meningar) och skiter i det.
En hondjävuls liv och lustar kommer jag ihåg från TV, grymt spännande!
Jag har ju upptäckt Weldon nu, och blir vääääldigt nyfiken på Brev till Alice! Tack för tips!
Läser självbiografin just nu, och det är riktigt rolig läsning för en namedroppande biografinörd som jag.