Jaha, så kom den hit också. Har mot bättre vetande sagt ett svagt ”ja” till att skriva något recensionsliknande om denna bok, eller detta fenomen, eller hur och vad det nu ska kallas.
UPPDATERING: Det blev väldigt infekterat här, säkert mitt eget fel, men eftersom jag bestämmer i det här lilla hörnet så plockar jag helt sonika bort det jag inte vill ha kvar.
Okej, haha! Åh, så skönt att höra. Började oroa mig lite, för det var ju inte meningen att framstå som så förmäten gällande min bok.
(ser du, en smiley!) Apropå Fifty shades of grey är jag också nyfiken och ser fram mot din text om den. Finns en massa artiklar om den på DN såg jag. Ha en fin kväll!
Jag blev nyfiken på boken efter att ha hört om att den började som fanfic för Twilight-serien (http://www.dn.se/livsstil/trend/nu-gor-twilight-fansen-forfattarsucce) och köpte den till Kindle för bara några dagar sedan, fast på engelska då. Läste en handfull sidor och blev faktiskt lite positivt överraskad av språket – vilket i och för sig kan bero på vad jag läser i övrigt. Ser fram emot att se vad vi tycker när vi läst den!
Jag tolkade det inte som ”moraliskt” mer som förutfattade meningar om hur dålig den är rent litterärt. Jag hoppas din recension blir läsbar på nätet sen!
Jo, jag har/hade nog fördomar om språket och det litterära. De kanske kommer på skam, jag bläddrade lite igår och tyckte inte alls att det var som jag befarade.
Men sällan har jag haft en bok i min hand som så många har en uppfattning om! Nu ska jag inte ta in en enda åsikt till förrän jag bildat mig en egen.
Ha en fin helg du också Molly!
Innan jag går ska jag bara säga att jag inte alls ämnade såra någon och om jag så gjort ber jag om ursäkt för mitt plumpa uttryck, och är ledsen för att det tolkats så. Det var inte alls så jag menade.