En god vän har letat i åratal efter två böcker hon läst för länge sen men inte minns vad de hette. Kanske kan någon bokbloggare hjälpa till?
Den ena är en science fiction. Det finns någon sorts pyramid i skyn. Människorna ägnar sig åt att ”speja”; det finns molnspejare, vattenspejare, månspejare. Sedan försvinner de. Någon (en pojke?) vill ta reda på vart de tar vägen och vad som händer. Väninnan kommer ihåg vad som händer, men berättar det snällt nog inte för mig ifall jag vill läsa den nån gång.
Boken har funnits översatt till svenska, och hon läste den nån gång på 1970-talet eller möjligen tidigt 1980-tal.
Den andra är en barnbok, möjligen av en dansk författare. Den handlar om en pojke som heter Tyko och som får en lådbil. Han åker lådbil nerför en backe, men lådbilen bara fortsätter och fortsätter och det visar sig att det är ett litet troll som springer därunder. På sin färd möter Tyko en flicka som heter Marianne.
Den här läste hon på 1960-talet, och det gör inget om nån avslöjar hur den slutar.
kul efterlsyning, Tyko känns bekant, på ”min” loppis finns det massor med gamla barnböcker… Loppis och antikvariat har mycket.
Säg till om du kommer på nåt! Tyko kanske stavas Tycho förresten, pojken var döpt efter Tycho Brahe.
Jag vet! Har läst mååånga baksidor…
Åh, jag skulle så gärna vilja veta hur boken om Tyko och Marianne slutar, så jag hoppas att nån här kan berätta det.
Boken om pyramiderna och spejarna låter bekant. Jag är säker på att jag läst OM den boken i alla fall. Petter har säkert läst den, så vi kan nog lugnt invänta hans kommentar.
Bra idé, jag ska fråga Petter!
Det är alltså fritt att berätta historien om Tyko och marianne och det lilla trollet, om någon kan och vill.
kanske svaret kan dyka upp här?
http://annatoss.blogspot.com/2011/01/science-fiction-alternativ-fiction-du.html
Kan det här vara något:
http://sci-fi.lovetoknow.com/wiki/The_Watcher_Series
Hon får masa sig hit och kolla. Tack, Vixx.
Jag kunde inte hitta publiceringsår för det här, men det finns i alla fall en massa watchers. Jag vill så klart veta om det är rätt
Har du bytt avatar förresten? Betyder det i så fall att du har klippt dig?
Nä, det betyder att jag gått ner i vikt. Men nu har jag färgat håret också så jag borde egentligen byta igen.
Det var inte Watcher heller. Synd! Men tack!
Tyvärr låter det där lite som var och varannan ungdomssf någonsin. Den enda jag direkt kan gissa på är Tripoderna av John Christopher. TV-serien hade i alla fall en pyramid i förtexterna. Men jag vet inte om böckerna fanns på svenska. TV-serien, som jag såg som ung, gick på svensk TV.
och även hit får hon masa sig. Tack, Petter!
Icke Tripoder, tyvärr. Den här boken stack ut bland alla sf-romaner jag läste. Alltså inte som en var o varannan.
Nämen vet inte Petter?!
Kanske Maria på UNT/Vildvittra?
Hej! ”Goda vännen” här. Angående sf-romanen så är det en man, inte en pojke, som upptäcker vad som händer de ”försvunna” först när han själv råkar ut för detta öde. Han har inte funderat så mycket innan dess. Kanske har månen något med denna historia att göra men jag har läst mycket sf så jag är inte riktigt säker.
Barnboken: Marianne har ett vitt förkläde på sig som hon är väldigt petig med. Hon har också en låtsas-hare som hon ”byter blöja på hela tiden.
Jag minns mest när de kommer till ”Skymningslandet” eller var det ”skymnings-folket” kanske? Samt en lååång hissnande färd på räls i en vagn.
Hej Helena och välkommen hit.
Ett par förslag har kommit, kanske kanske är det rätt?
Tack!
Har varit ute och kollat men tyvärr inte hittat något ännu. Men jag tror att jag får hålla på ett tag till, det finns ju några böcker att söka bland…;-P
Om huvudpersonen inte är en pojke och det alltså inte är en ungdomsroman så skulle jag tro att boken är ”Nattens fångar” av Frederic Pohl och C. M. Kornbluth.
My God, jag tror du har rätt!
”Nattens fångar är en av de mest underhållande av de romaner som Pohl och Kornbluth skrev tillsammans. Bokens vidd, den intellektuella klarhet med vilken den spänner över ämnen från Zenbuddhism till högre matematik, dess ofta fyndiga ironi och framför allt dess osentimentala syn på mänskligheten gör boken till en berikande läsupplevelse.”
– det låter som en typisk Helena-bok!
Ser du detta nu vännen?
(http://noblogsjustbooks.blogspot.com/2010/11/bocker-fran-emmaus.html)
Min förtjusning i Hescheernas och människornas möte i Frederic Pohls serie är STOR! Ska genast försöka få tag i ”Nattens fångar”. Det kanske inte är ”min” bok men jag vill hur som helst läsa den, bara för Frederic. Verkar mycket spännande! Tack!
Om det inte är ”din”bok så låter det som en du skulle tycka om. Såg att den fanns på Bokbörsen också. (och blev sugen på att köpa den, men låter dig välja först.
)
Ett förtydligande; ”Nattens …” ingår inte i Heeschee-serien.
Det blir inga bokköp för mig i denna januaripengatorka. Men det går väl fler tåg. Vi hörs.
Okej.
Hej! Har äntligen kommit mig för att gå till bibblan och låna ”Nattens fångar”. Det var ett förslag från er som hjälpte mig när jag sökte efter ”min” bok. DET ÄR DEN!!!!
. Roligt har jag. Kul det är. TACK vill jag säga, särskilt till Petter.
Jag hade glömt det mesta från handlingen så jag kände inte igen den på beskrivningen
Så himla kul att du återkom (även om inte mina förslag var de rätta)! Roligt att höra hur det gick!
Men hurra! Bokbloggosfären kan knäcka de flesta gåtor.
Om du vill tacka petter så att han garanterat ser det, så finns hans blogg här: http://buttertarordet.blogspot.com/